İlan karşılaştırması yapabilmeniz için en az 2 adet ilan seçmeniz gerekmektedir.


Kapat

Tapu Masrafları

İş yeri, arsa, arazi veya ev satın almak istiyorsanız satıcı ile anlaşma yaptığınız zaman devir işlemi için belirli komisyon çerçevesinde emlakçılara masraf ücretlerini ödemeniz gerekiyor.

Tapu dairelerinde de alıcı ve satıcı taraflarının ödemek ile sorumlu olduğu tapu masrafları bulunuyor. Bu tür masraflar arasında ilk sırada ise tapu harcı bulunuyor.

Alıcı ve satıcı tarafından ayrı ayrı ödenmesi gereken tapu harcı, bedel satış ücretinin binde 20’lik oranlarında hesaplanarak talep ediliyor.

Tapu Masrafları Kime Ait Olur?

Gayrimenkullerin devir işlemleri tapu dairelerinde gerçekleştirilir. Tapu dairesine yapılacak olan devir için ilk önce randevu almanız gereklidir. Gerekli belgeleri hazırladıktan sonra devir işlemine geçiş yapabilirsiniz.

Devir işlemlerindeki masrafların ise yasal olarak alıcı ve satıcı tarafından ödenmesi gereklidir. Gayrimenkul tapu harcının emlak vergisi değerinden az olmamak koşulu ile devralan kişinin devredene ödeyeceği gerçek bedel üzerinden beyan edilmesi gereklidir.

Emlakçı Komisyon Ücreti Nasıl Hesaplanıyor?

Emlak vergilerinin gerçek devir bedelinden daha fazla olması durumunda tapu harcı, gerçek bedeli üzerinden hesaplanarak ödenir.

2016 yılında yapılan yeni düzenlemelere göre tapu döner sermaye masrafı olarak talep edilen ücret 82,50 TL olarak belirlenmiştir. Emlakçılara ödenmesi gereken komisyon ise satış bedeli üzerinden yapılmaktadır. Emlakçıların komisyon ücretleri alıcı ve satıcılardan %2 + KDV olarak hesaplanarak talep edilmektedir.

Yararlı Bilgiler
0212 677 94 64

revizyongayrimenkul.com.tr, Tüm Hakları Saklıdır.

Google LogoÇeviri tarafından desteklenmektedir
Google LogoÇeviri tarafından desteklenmektedir